Izrada krova sa ventilacionim crepom

Objasnićemo ti ceo proces izrade krova sa ventilirajućim crepom, što je odličan izbor kada želiš da osiguraš trajnost i funkcionalnost svog doma. Ventilirajući crep omogućava prirodno provetravanje krova, što smanjuje rizik od kondenzacije i produžava životni vek krovne konstrukcije.

Početak – Izrada krovišta

Pre nego što se pređe na detalje o ventilirajućem crepu, neophodno je razumeti šta sve uključuje izrada krovišta. Uzmimo u obzir da smo već postavili zabatne zidove, da je dimnjak ozidan i da smo postavili šrafove. Sada možemo započeti sa zidanjem krova.

izrada krovne konstrukcije

1. Postavljanje podrožnica ili nazidnica
Nazidnice su prvi korak i postavljaju se na vrh zidova. One služe kao oslonac za stubove i krovnu konstrukciju. Ove grede, obično od masivnog drveta, se fiksiraju na zidove kako bi osigurale stabilnost krova. Važno je precizno ih postaviti jer od njih zavisi čitava struktura.

2. Postavljanje stupova
Stupovi se postavljaju na nazidnice i predstavljaju vertikalni deo konstrukcije. Oni nose težinu krova i povezuju sve elemente zajedno. U ovoj fazi je ključna preciznost jer bilo kakvo odstupanje može kasnije izazvati probleme s nivelacijom krova.

Postavljanje krovne konstrukcije

Kada su osnovni elementi krovišta postavljeni, sledeće faze uključuju pripremu krovne konstrukcije na koju će kasnije biti postavljen ventilirajući crep.

3. Postavljanje rogova (12/14 ili 12/16)
Rogovi se postavljaju između stupova i definišu oblik krova. Standardne dimenzije rogova su 12/14 cm ili 12/16 cm, u zavisnosti od veličine krova i opterećenja koje će nositi. Oni se učvršćuju šrafima i metalnim spojevima, a njihova pravilna ugradnja je ključna za stabilnost krova.

4. Postavljanje brodskog poda
Brodski pod se postavlja na rogove i predstavlja donju površinu krova. On daje dodatnu čvrstoću konstrukciji i omogućava bolju izolaciju krova.

postavljanje brodskog poda

5. Postavljanje daske na rogove
Na brodski pod se postavljaju daske, koje su osnova za naredne slojeve. Ove daske pružaju ravnu površinu za folije i crep, a istovremeno dodatno stabilizuju konstrukciju.

Zaštita krova

U ovoj fazi, pre nego što se postavi crep, krov je potrebno zaštititi od vremenskih uslova, ali i omogućiti provetravanje i dugovečnost krova.

6. Postavljanje paropropusne, vodonepropusne folije
Ova folija je važan element jer omogućava da vlaga koja se stvara ispod krova ispari, a istovremeno sprečava ulazak vode spolja. Pravilno postavljena folija čuva izolaciju i sprečava oštećenje krovne konstrukcije usled vlage.

postavljanje paropropusne vodonepropusne folije na krov

7. Postavljanje kontraletve i letve
Letve se postavljaju na foliju, a razmak između njih zavisi od vrste crepa koji se koristi. Letve stvaraju prostor za ventilaciju između folije i crepa, što omogućava vazduhu da cirkuliše ispod crepova i tako sprečava nakupljanje vlage.

8. Postavljanje vetar lajsne i opšava dimnjaka
Vetar lajsne služe za zaštitu krova od jakih vetrova i kiše, dok se opšav dimnjaka postavlja kako bi se sprečilo prodiranje vode oko dimnjaka. Oba elementa su ključna za dugotrajnost i stabilnost krova.

Završni radovi na krovu

Poslednji koraci uključuju postavljanje žlebova, postavljanje crepa i drugih dodataka koji obezbeđuju funkcionalnost i estetiku krova.

9. Postavljanje kuka za žljebove i oluka
Žljebovi i oluci služe za odvod kišnice sa krova. Kukice se postavljaju pre postavljanja crepa, jer se žlebovi oslanjaju na ove elemente. Pravilan nagib oluka je važan kako bi se osigurao dobar protok vode.

postavljanje kuka za zlebove i oluka

10. Postavljanje zaštitne mrežice protiv insekata
Kako bi se omogućilo strujanje vazduha i zaštitio prostor ispod crepa od insekata, postavlja se mrežica na ulaze u krovnu konstrukciju. Ovaj element omogućava ventilaciju, ali sprečava ulazak neželjenih „gostiju“.

11. Postavljanje crepova ozračnika
Crepovi ozračnici se postavljaju na određeni razmak (obično jedan po metru dužnom krova) i omogućavaju provetravanje krova. Ovi crepovi su ključni za ventilaciju jer omogućavaju da vazduh ulazi i izlazi iz prostora ispod krova.

postavljanje ventilirajucih crepova

12. Ventilicaoni – ključ dugovečnosti krova
Ventilirajući ili ventilacioni crep je specijalno dizajniran da omogući strujanje vazduha ispod krova. Ovo strujanje vazduha smanjuje nakupljanje vlage, sprečava pojavu kondenzacije i održava konstrukciju suvom. Na taj način produžava se vek trajanja krova, a smanjuje se rizik od oštećenja uzrokovanih vlagom.

Cena izrade krova po m2

Cena izrade crepa po kvadratnom metru može značajno varirati u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući vrstu crepa, složenost krova, troškove materijala, radnu snagu i dodatne usluge koje mogu biti potrebne. Kontaktirajte nas za tačnu prosečnu cene izrade krova.