Krov na jednu vodu – Postupak izgradnje

Krov na jednu vodu je jedan od najstarijih i najpraktičnijih tipova krovova koji se koristi u građevinarstvu. Ova jednostavna, ali efikasna konstrukcija pruža izvanrednu otpornost na vremenske uslove, posebno na kišu i sneg, omogućavajući im da lako otiču sa površine. Krovovi na jednu vodu često se primenjuju na pomoćnim objektima kao što su garaže, šupe ili čak stambeni objekti, zahvaljujući svojoj jednostavnosti i brzini izgradnje.

Kako pravimo krov na jednu vodu

Ako te zanima kako se pravi krov na jednu vodu, najvažnije je da započnemo sa detaljnim planiranjem i pripremom.

1# Prvi korak: precizno merenje prostora

krov na jednu vodu izgradnja

Izmeriti tačne dimenzije objekta ključno je, jer će nam to pomoći da izračunamo potrebnu količinu materijala i odredimo odgovarajući nagib krova na jednu vodu. Evo šta treba da merimo i kako to da uradimo:

  • Dužina i širina objekta: Ako pravimo krov na kući, garaži ili nekoj šupi, prvo merimo dužinu i širinu zidova tog objekta. Ove mere će nam pomoći da odredimo kolika je osnovica krova. Pomoću običnog metra ili laserskog daljinomera, izmerimo ukupnu dužinu i širinu, i zapišemo te dimenzije.
  • Visina zidova: Da bi krov imao pravilan nagib, važno je da znamo visinu zidova objekta. Ako su svi zidovi iste visine, to će nam olakšati posao. Međutim, ako zidovi imaju različite visine (što je često slučaj kod krova na jednu vodu), to će uticati na konačan nagib krova. Ovu visinu možemo izmeriti običnim metrom ili visinskim daljinomerom.
  • Nagib krova: Kada smo izmerili dužinu, širinu i visinu objekta, sledeći korak je da odredimo željeni nagib krova. Nagib možemo izračunati na osnovu razlike u visini između dve suprotne strane krova (prednji i zadnji zid, na primer). Što je veća razlika u visini, to će nagib biti strmiji. Ako želimo blag nagib, visina između suprotnih zidova treba da bude manja. Nagib krova zavisi od više faktora, uključujući vremenske uslove u našoj oblasti, vrstu pokrivača koji planiramo koristiti (crep, lim, bitumenske ploče) i funkciju samog krova.

2# Napravimo skicu konstrukcije krova na jednu vodu

Nakon što smo izmerili prostor i odredili nagib, sledeći korak je da skiciramo konstrukciju krova. Konstrukcija krova na jednu vodu može biti prilično jednostavna, ali zahteva pažnju prilikom izrade. Ključni elementi su grede, koje čine temelj, i pokrivač. Grede se postavljaju pod odgovarajućim nagibom kako bi omogućile pravilno oticanje vode. Takođe, možemo dodati i dodatne elemente poput grebena ili strehe, koji će dodatno zaštititi krov od vremenskih uslova.

Ova skica nam pomaže da vizualizujemo kako će krov izgledati i da izbegnemo greške tokom same izgradnje.

Pored toga što pravimo nove krovove, takođe radimo i prepokrivanje krovova.

3# Nabavka materijala

Za krov na jednu vodu najčešće se koriste drvene grede za konstrukciju, ali možemo odabrati i metalne grede ako želimo jaču i dugotrajniju strukturu:

  • Drveni krov na jednu vodu: Drvo je prirodan materijal koji se savršeno uklapa u razne stilove građevine. Prvo, drveni krov je lagan, što olakšava izgradnju i smanjuje opterećenje na temelju. Drugo, drvo pruža dobru izolaciju, pa ćemo u svom prostoru imati prijatnu temperaturu, bez obzira na vreme napolju. Važno je odabrati kvalitetno drvo i obraditi ga kako bi se zaštitilo od vlage i insekata.
  • Metalna konstrukcija krova na jednu vodu: Ako se odlučimo za metalnu konstrukciju krova, znamo da je to, poput drvenog krova, takođe dobar izbor za dugotrajnost. Metalni krovovi su otporni na vremenske uslove i jednostavni su za postavljanje. Takođe, mogu se naći u raznim bojama i stilovima, što znači da možemo prilagoditi izgled svoje kuće. Metalna konstrukcija će takođe biti lakša od drvene, što smanjuje opterećenje na temelju.

Takođe, treba da odaberemo i pokrivač. Ako idemo na tradicionalni stil, crep je dobra opcija, dok su metalni limovi ili bitumenske ploče praktični za bržu izradu i manju težinu krova. Osim osnovnih materijala, potreban nam je i prateći pribor kao što su vijci, krovni lepak, izolacioni materijali (ako je potrebno), kao i alati za pričvršćivanje i sečenje materijala.

4# Postavljanje krova na jednu vodu

Kada započnemo izgradnju krova, prvo postavljamo osnovne grede koje će nositi ceo krov. Ove grede treba da budu pravilno poravnate i osigurane kako bismo obezbedili stabilnost konstrukcije. Nakon toga, postavljaju se krovni rogovi, koji obezbeđuju osnovu za postavljanje pokrivača. Važno je da rogovi budu postavljeni ravnomerno i pod odgovarajućim uglom kako bi se osigurao pravilan nagib i oticanje vode.

Sledeći korak je postavljanje pokrivača. Bez obzira na to koji materijal koristimo, bitno je da svaki deo bude pažljivo pričvršćen i dobro osiguran kako bismo izbegli propuštanje vode i oštećenja usled vetra. Posebno obratimo pažnju na spojeve između ploča ili crepova, jer su oni najkritičnija mesta za prodiranje vode.

Treba ugraditi krovne ivice i postaviti oluke. Oni će omogućiti kontrolisano oticanje kišnice i sprečiti da voda ošteti temelje ili zidove objekta. Ovaj završni korak je ključan za dugovečnost krova i zaštitu naše imovine.

Kada završimo sa postavljanjem krova, proveravamo sve spojeve i učvrstimo ih. Bitno je da se osiguramo da je sve dobro postavljeno kako bismo izbegli oštećenja kasnije.